Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Норми КПК України 2012 року істотно розширили коло та зміст загальних засад кримінального провадження, удосконалили процесуальні гарантії прав та свобод учасників кримінального провадження, посилили процесуальний статус сторони захисту та потерпілого. Водночас, з метою посилення дієвості кримінального провадження норми КПК України удосконалили систему заходів, спрямованих на його забезпечення. Одним із заходів забезпечення кримінального провадження виступає грошове стягнення, яке накладається на учасників кримінального провадження у випадках та розмірах, визначених КПК України, за невиконання процесуальних обов’язків і передбачає внесення ними коштів у грошовій одиниці України у дохід держави на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Норми кримінального процесуального закону визначають загальні положення накладення грошового стягнення, передбачають розміри грошового стягнення, яке може застосовуватися до учасника кримінального провадження за невиконання конкретного обов’язку, врегульовують підстави і порядок застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження, що сприяє підвищенню його реального та ефективного застосування.
Грошове стягнення є одним із заходів забезпечення кримінального провадження. Воно застосовується з метою досягнення дієвості провадження і полягає у накладенні цього стягнення ухвалою слідчого судді або суду на визначеного КПК учасника провадження за невиконання ним процесуальних обов'язків.
Згідно ст. 139 ч.1 КПК України якщо підозрюваний, обвинувачений, свідок, потерпілий, цивільний відповідач, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, який був у встановленому цим Кодексом порядку викликаний (зокрема, наявне підтвердження отримання ним повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом), не з’явився без поважних причин або не повідомив про причини свого неприбуття, на нього накладається грошове стягнення у розмірі від 0,5 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб - у випадку неприбуття на виклик слідчого судді, суду.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року становить 1921 грн., з 1 липня - 2007 грн., з 1 грудня - 2102 грн.
Таким чином, розмір грошового стягнення за неприбуття на виклик слідчого судді чи суду з 1 січня 2019 року становить від 960 грн. 50 коп. до 3842 грн., з 1 липня – від 1003 грн. 50 коп. до 4014 грн., з 1 грудня – від 1051 грн. до 4204 грн.
Своєчасна явка на виклик суду є процесуальним обов'язком кожного громадянина, належне виконання якого забезпечить вирішення завдань кримінального провадження у розумні строки та ухвалення судом законного і обґрунтованого рішення.