flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Присяжні

ПРИСЯЖНІ

ВЕРШИТИМУТЬ ЛЮДСЬКІ ДОЛІ

 

Районна рада затвердила їх список

 

Напевно, ви бачили у фільмах, як там відбувається засідання суду. Коли справа стосується тяжких злочинів, то і адвокат і прокурор звертаються  до останньої інстанції –  котрі і вирішують, яку міру покарання призначити обвинуваченому. До їхньої думки прислухається навіть суддя.

Така практика  запроваджується і в Україні. Новий кримінально–процесуальний кодекс, котрий набрав чинності у листопаді 2012 року, вводить у кримінальне діловодство поняття суду присяжних. Суд, відповідно до нововведень, буде вершитися п'ятьма засідателями, два з яких судді, три цивільні особи. Така форма правосуддя застосовуватиметься щодо осіб, які вчинили тяжкий злочин ( коли йдеться про довічне ув'язнення),  і де у реченні " засудити не можна  помилувати" ставити кому, будуть вирішувати саме присяжні. До речі, поняття присяжних в історії українського судочинства існувало ще у 17 столітті. Згодом залишилися тільки народні засідателі.

Присутні можуть бути присутніми на суді тільки у тому випадку, якщо цього попросить сам підсудний. Вершителями людських доль будуть прості громадяни. Спеціалісти стверджують, що таким чином зможуть набути певних навиків судочинства навіть випускники юридичних вузів.

У кожному районному суді має бути по п'ятнадцять присяжних.

На час виконання присяжними своїх обов'язків зі здійснення правосуддя  на них поширюються гарантії незалежності і недоторканості професійних суддів, вони не залежні від будь–якого впливу, нікому не підзвітні і підкоряються тільки закону.

Зрештою, ці люди нічого не втрачають, адже їм буде нараховуватися виплата у розмірі денної зарплати на основному місці роботи.

Згідно зі ст.59 Закону України "Про судоустрій і статус суддів"  присяжними не можуть бути громадяни, які визнанні судом обмежено дієздатними або недієздатними, мають хронічні, психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов'язків  присяжного, а також ті особи, які мають не зняту чи не погашену судимість. До числа присяжних не можуть бути зараховані народні депутати, члени Кабміну, судді, прокурори, працівники органів внутрішніх справ та інших правоохоронних органів, військовослужбовці, працівники апаратів судів, інші державні службовці, адвокати, нотаріуси. Встановлено також  вікове обмеження –від 30 до 65 років. Тринадцята сесія Новоукраїнської  районної ради шостого  скликання, яка відбулася 11 липня 2012 року, затвердила список присяжних, котрі мають вершити людські долі. У ньому 21 (двадцять один) присяжний; Голуб О.А., Демченко П.М., Дейкун О.І., Дмитрух Д.М., Захар'їн І.В., Каєнко Н.Г., Козловська Т.М., Колесник Т.І., Комісаренко О.В., Кононенко Н.І., Кривошия В.С., Кукурудза Л.В., Луговий В.В., Лукашевська Н.В., Негра С.С., Панасенко І.О., Присяч Я.А., Пиріг А.В., Руденко Г.В., Савченко В.А., Шульга Я.Г.

Найстарішому з присяжних – 64  роки, а наймолодшому– 33 роки.

 

 

Керівник апарату Новоукраїнського

районного суду   Шевчук В.В.