flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

УЗАГАЛЬНЕННЯ судової практики розгляду слідчим суддею клопотань під час досудового розслідування про застосування запобіжних заходів

Новоукраїнським районним судом Кіровоградської області проведено вивчення, аналіз та узагальнення практики застосування слідчим суддею положень Кримінального процесуального кодексу України від 13 квітня 2012 року № 4652-VI (далі - КПК), при розгляді клопотань під час досудового розслідування про застосування запобіжних заходів, які розглянуті за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року.

Згідно із ст. 176 КПК до запобіжних заходів віднесено: особисте зобов'язання, особисту поруку, заставу, домашній арешт, тримання під вартою.

Тимчасовим запобіжним заходом є затримання особи, яке застосовується з підстав та в порядку, визначеному ст. 187 КПК.

Слідчому судді необхідно враховувати, що до неповнолітніх підозрюваних чи обвинувачених, окрім запобіжних заходів, передбачених ст. 176 КПК, може застосовуватися запобіжний захід у вигляді передання неповнолітнього під нагляд батьків, опікунів чи піклувальників, а до тих, які виховуються в дитячій установі, - передання їх під нагляд адміністрації цієї установи.

Для визначення співвідношення запобіжних заходів за критерієм ступеня їх тяжкості слід керуватися ст. 176 КПК, в якій такі заходи розміщено від більш м'якого до найбільш тяжкого: особисте зобов'язання; особиста порука; застава; домашній арешт; тримання під вартою. Отже, найбільш м'яким запобіжним заходом є особисте зобов'язання, а найбільш тяжким - тримання під вартою.

Згідно статистичної інформації щодо кількості клопотань слідчих, прокурорів під час досудового розслідування про застосування запобіжних заходів у 2016 році надійшло клопотань -  38, з них: 36 – розглянуто, 2 – залишок на 2017 рік.

Найбільшу кількість серед клопотань про застосування запобіжних заходів становлять клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою (ст. 183 КПК). У провадженні суду за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року знаходилось 21 клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, розглянуто - 21 (2 - залишок на 2017 рік)., із них задоволено - 13, застосовано більш м'який запобіжний захід за 6 клопотаннями (домашній арешт). Продовжено строк тримання під вартою за 2 клопотаннями.

Доволі розповсюдженим були застосування такого запобіжного заходу як домашній арешт, що передбачений ст. 181 КПК. У провадженні Новоукраїнського районного суду знаходилось 10 клопотань про обрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту; 10 розглянуто, з них 9 задоволено, застосовано більш м'який запобіжний захід за 1 клопотанням (особисте зобов'язання).

Слідчим суддею за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року було розглянути три клопотання про затримання особи з метою її приводу, яке застосовувалось з підстав та в порядку, визначеному ст. 187 КПК, з них 3 - задоволено.

Варто зазначити, що застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання (ст. 179 КПК) характеризувалось найменшими показниками. Так, у провадженні знаходилось - 2 клопотання, з них задоволено - 2.

Проаналізувавши статистичні дані розглянутих клопотань під час досудового розслідування про застосування запобіжних заходів у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, констатуємо, що найбільш розповсюдженими є тримання під вартою. Водночас незначною є кількість розглянутих таких клопотань як домашній арешт, затримання та особисте зобов'язання.

 

Помічник судді                                                                                                   Є.М. Панасенко