flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

АНАЛІЗ судової практики по розгляду цивільних справ, що виникають із договорів позики, кредиту та банківського вкладу, розглянутих Новоукраїнським районним судом Кіровоградської області у І півріччі 2013 року

Дане узагальнення проведено згідно плану роботи суду на 2013 рік з метою вивчення практики застосування Новоукраїнським районним судом Кіровоградської області норм чинного цивільного законодавства України, які регулюють відносини позики, кредиту та банківського вкладу.

За даними судової статистики протягом І півріччя 2013 року всього в провадженні Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області перебувало 123 цивільні справи за спорами, що виникли з позики, кредиту чи банківського вкладу.

В Цивільному кодексі України законодавець надав визначення договорів позики, кредиту та банківського вкладу.

Так, статтею 1046 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальнику) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Аналіз спеціальних норм, що регулюють правовідносини, які виникають з договору позики дає підстави виокремити характері риси даного договору. Так, договір позики є:

-   реальним, оскільки вважається укладеним в момент фактичного передання грошей або речей;

-  одностороннім, оскільки обовязки з нього випливають лише для однієї із сторін -  позичальника;

-  строковим (такий, що передбачає конкретний строк виконання зобовязань), безстроковим (такий, що не передбачає конкретного строку виконання зобовязання);

-   платним (позикодавець має право отримати від позичальника проценти від суми позики) або безоплатним (якщо його предметом є речі, визначені родовими ознаками; коли він укладений між фізичними особами на суму, що не перевищує 50-кратного розміру неоподаткованого розміру доходів громадян і не пов’язаний зі здійсненням підприємницької діяльності однією зі сторін).

Статтею 1054 Цивільного кодексу України передбачено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. Кредитний договір є різновидом договору позики, у зв'язку з чим до нього застосовуються загальні положення про договір позики, якщо інше не встановлено окремими положеннями Цивільного кодексу України та не випливає із суті кредитного договору.

Основними характерними рисами даного виду договору є те, що він:

-  консенсуальний, оскільки зобовязання за договором виникають з моменту укладення договору;

-  двосторонній, оскільки породжує обовязок кредитодавця надати кредит та обовязок позичальника його повернути та сплатити проценти за користування ним;

- оплатний, оскільки з нього випливає обовязок позичальника сплатити кредитодавцю проценти за користування кредитними коштами. При цьому, будучи оплатним видом позики кредит може бути достроково повернутий лише за згодою кредитора.

Відповідно до положень статті 1058 Цивільного кодексу України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов'язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.

Характерними рисами даного виду договору є те, що він:

-  консенсуальний, оскільки обов'язки сторін виникають з моменту укладення договору;

- оплатний, оскільки з його умов випливає обов'язок банку виплатити вкладнику обумовлені договором процента на суму вкладу;

- двосторонній, оскільки породжує обов'язки та права для обох сторін договору.

Протягом І півріччя 2013 року із загальної кількості цивільних справ аналізованої категорії розглянуто судом 93 справи, тобто 75,6 % загальної кількості справ, що перебували в провадженні суду, в тому числі з ухваленням рішення по справі – 76. 73 позовних заяв або 59,4 % з числа тих, що перебували в провадженні суду задоволено, без розгляду залишено 15 таких позовних заяв або 12,2 %, за 2 позовними заявами або 1,6 % провадження в справі закрито.

Серед розглянутих цивільних справ переважну більшість становлять справи, що виникають із договорів кредиту. При розгляді справ даної категорії терміни розгляду справ не тпорушувались.

Отже, із матеріалів узагальнення вбачається, що незважаючи на значне навантаження на суддів (пов’язане з великою кількістю позовних заяв, які надходять на розгляд, та неукомплектованістю штату), Новоукраїнський райсуд у І півріччі 2013 року забезпечував належний рівень здійснення судочинства у цивільних справах, які регулюють відносини позики, кредиту та банківського вкладу у розумні строки.