flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення практики розгляду Новоукраїнським районним судом Кіровоградської області кримінальних справ про злочини, вчинені неповнолітніми у 2013 році

У процесі узагальнення практики розгляду Новоукраїнським районним судом Кіровоградської області кримінальних справ про злочини вчинені неповнолітніми встановлено, що за 2013 рік таких справ розглянуто сімнадцять.

Їх питома вага становить 8,76 % до загальної кількості розглянутих справ . Всього у 2013 році судом розглянуто 194 кримінальні справи. По 15 справах неповнолітні обвинувачувались у вчиненні крадіжок за ст. 185 КК України, по 2 справах неповнолітні  обвинувачувались у незаконному заволодінні транспортним засобом за ст. 289 КК України. 13 справ розглянуто з постановленням вироку (з них  6 справ із застосуванням ст. 104 КК України), по 3-х справах до неповнолітніх застосовано заходи виховного характеру, одну справу повернуто прокурору для продовження досудового розслідування.

При призначенні справ зазначеної категорії до розгляду були дотримані вимоги ст. ст. 314, 316 КПК України щодо строків призначення справи до підготовчого судового засідання та до судового розгляду. До підготовчого судового засідання справи призначалися у встановлений законом п'ятиденний строк з дня її надходження до суду, а до судового розгляду справи призначалися не пізніше десяти діб після постановлення ухвали про його призначення. Тобто, випадків тяганини при розгляді кримінальних справ щодо неповнолітніх не було. Відповідно до КПК України в 201 3 році при розгляді кримінальних справ щодо неповнолітніх по всім справам повідомлялися представники служби у справах дітей Новоукраїнської РДА та сектору кримінальної міліції у справах дітей Новоукраїнського РВ УМВС про час і місце розгляду справи. Розгляд справ даної категорії проводився з їх участю.

При судовому розгляді кримінальних справ щодо неповнолітніх, з метою всебічного дослідження зібраних по справах матеріалів та винесення обґрунтованого вироку, судом ретельно перевірялися всі фактичні обставини справи, направленість умислу, мотиви, ціль, наслідки і характер дій неповнолітніх обвинувачених , а також з'ясовувались обставини, що впливали на ступінь тяжкості злочину, що характеризували особу неповнолітнього, що пом'якшували та обтяжували покарання, та обставини, які негативно впливали на виховання неповнолітнього (виховання у неповній сім'ї).

Призначаючи покарання неповнолітнім обвинуваченим Новоукраїнський районний суд керувався закріпленими в КК України нормами про систему і види, підстави і порядок призначення покарання, передусім ст. 65 КК України та ст. 485 КПК України . При призначенні покарання враховувався характер і ступінь суспільної небезпечності вчинених злочинів,

особа винного і обставини справи, що пом’якшують і обтяжують покарання.

Відповідно до ст. 4 93 КПК України до неповнолітніх може застосовуватися спеціальний запобіжній захід у виді передачі неповнолітнього під нагляд батьків, опікунів, піклувальників або адміністрації дитячої установи. Такий нагляд має великий виховний вплив, оскільки, з одного боку, він дає неповнолітньому шанс усвідомити свою поведінку та оцінити рівень довіри суду та особи, яка погодилась взяти його на поруки, а з іншого – є можливість проконтролювати неповнолітнього, визначити ступінь вираженості його антисуспільної поведінки, проаналізувати можливості його виправлення. При застосуванні такого запобіжного заходу до неповнолітнього важливо, щоб особа, під нагляд якої передається неповнолітній, користувалася у нього повагою і авторитетом, позитивно характеризувалася у побуті, опікувалась проблемами неповнолітнього та могла б забезпечити контроль за його поведінкою.

Врахування цих обставин дасть можливість правильно вирішити питання про обрання до неповнолітнього альтернативного запобіжного заходу, не пов’язаного з позбавленням волі, оскільки розслідування та розгляд справ щодо неповнолітніх осіб також мають виховне запобіжне значення.

 

Помічник судді Панасенко Є.М.